How much does it cost? Week 2

refusetherefuse

That’s not a zucchini … THIS is a zucchini 😉 Homegrown goodness!

Finally I have time to write about week 2 of the “as organic as possible, waste-free grocery shopping” experiment.

As mentioned in week 1, some people are concerned that waste free = expensive. Buying organic also costs more than normal produce, so I’m going to do a little experiment to see how much I spend each week on groceries. This unfortunately not unfortunately will be hindered by the fact we’re on holidays from 21 August, but hey, it’s still worth doing the sums.

Continue reading